Tiskové zprávy

26. září 2018 - Tiskové zprávy

NAKIT získal cenu za Portál občana

NAKIT získal cenu Microsoft Awards 2018 za technické řešení Portálu občana. Projekt Portál občana, který NAKIT realizuje pro ministerstvo vnitra, byl na slavnostním předávání 25. 9. 2018 oceněn jako vítěz v kategorii Veřejná správa a rozvoj moderního města.

„Podařilo se nám implementovat do praxe moderní technologie, které jsou na poměry, nejen státní správy, unikátní. Dokázali jsme, že státní ICT projekty nemusí stát jen na zastaralých technologiích,“ řekl ředitel NAKIT Vladimír Dzurilla.

Portál občana umožňuje díky e-občance komunikovat se státem napřímo a momentálně nabízí více než 70 on-line služeb. Na rozvoji Portálu společně s ministerstvem vnitra NAKIT intenzivně pracuje a do budoucna bude možné získat výpis z bodového hodnocené řidičů, vyřídit si neschopenku, podat daňové přiznání atd. K Portálu by se měly připojit kromě centrálních úřadů také města a obce a prostřednictvím této aplikace by tak bylo možné zaplatit poplatky za odpad nebo případné pokuty.

Jaké moderní technologie Portál občana využívá?
Portál občana používá v Azure cloudu open source technologie, jako je Kubernates, Docker a knihovny Polymer 2.X pro grafické rozhraní. Architektura softwarového řešení není monolitická, ale je realizována jako soustava více než dvaceti kooperujících mikroslužeb. Zároveň Portál občana využívá agilní techniky při dodávce softwaru a automatizované „bezodstávkové“ nasazení nových verzí, což nám umožňuje nejen nasazovat nové verze, ale i aktualizaci infrastruktury za plného provozu.


Lukáš Trnka
vedoucí oddělení Komunikace a marketing