Tiskové zprávy

3. listopadu 2017 - Tiskové zprávy

Úřad vlády, šest ministerstev a NAKIT se spojili a připravili unikátní konferenci pro veřejnou správu

Tisková zpráva

PRAHA, 3. listopadu 2017 – Ojedinělou příležitost zorientovat se na poli eGovernmentu a dozvědět se nejnovější aktuality o postupu digitalizace státní správy dostali včera zájemci z řad státních úředníků, starostů a tajemníků obcí na pražském Žofíně. Hned šestice ministerstev spolu s Úřadem vlády a Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT) zde uspořádala konferenci SNADNÁ NAVIGACE SVĚTEM ÚŘADŮ, na které vystoupili jak zástupci ministerstev či zástupci samospráv, tak hosté ze zahraničí.

Možnost komunikovat s institucemi veřejné správy elektronicky a nemuset osobně na úřad kvůli každému úkonu – tak by se dal zjednodušeně nazvat cíl zavádění tzv. eGovernmentu. Právě oblastí elektronizace veřejné správy se věnovala včerejší konference Snadná navigace světem úřadů. Ta je vůbec první podobnou akcí, kterou zorganizovala veřejná správa pro veřejnou správu.
„Probíhající digitalizace celé ekonomiky mění vše, na co jsme byli po celá desetiletí zvyklí, a i výkon veřejné správy se musí zásadním způsobem přizpůsobit novým trendům. Občan vyžaduje službu, která je mu dostupná odkudkoliv, kdykoliv a vždy ve stejné kvalitě. A stát musí být připraven občanům tuto užitečnou, jednoduchou a bezpečnou službu poskytovat,“ vysvětluje ředitel NAKIT Alan Ilczyszyn, který stál u zrodu konference. „Tato konference umožnila zástupcům ministerstev, krajů, měst a obcí blíže pochopit, jak postupující digitalizace veřejné správy usnadní poskytování služeb státu občanům,“ dodává.
Na přípravě akce se podílela ministerstva vnitra, financí, práce a sociálních věcí, průmyslu a obchodu, zemědělství a ministerstvo pro místní rozvoj, dále pak Úřad vlády ČR a státní agentura NAKIT. Program nabídl celkem sedm tematických bloků, které vedli přední specialisté z ministerstev, krajských a městských úřadů, NAKITu či advokátních kanceláří. Jeden z bloků byl věnován také zkušenostem ze zahraničí a vystoupili v něm velvyslanci Velké Británie, Estonska a Dánska v České republice. Posluchači se tak mohli například dozvědět, že eGovernment ve Velké B ritánii ušet řil daňovým poplatníkům více než 60 milionů  liber, je totiž 50krát levnější než kontakt s úředníkem na přepážce tváří v tvář.
Na konferenci se probírala problematika elektronické identity, nařízení GDPR, nový portál občana, eSlužby a přednášející nabídli komplexní pohled na eFakturaci a budoucnost ICT veřejné správy.
Konference byla úspěšná, zúčastnilo se více než 400 lidí z celé České republiky. Pro ty, kteří nemohli přijít osobně, byl připraven živý přenos, jenž je ke shlédnutí v archivu na webu nakit.cz/tv.


Klára Pirochová
oddělení Externí komunikace